Strona główna     ›   Strona główna   ›   Atrakcje   ›   Wędkarstwo   ›  
wizyt wizyt [6068]

Wędkarstwo

Wędkarstwo

Wędkarstwo

Kotlina Jeleniogórska pozwala uniknąć konfliktu opisanego przez hrabiego Aleksandra i daje wiele możliwości zarzucenia „kija” zarówno nad rzeką, jak i wodą stojącą. Za miejscową ciekawostkę można uznać głowacza białopłetwego, który jako tzw. bioindykator wskazuje na dobrą jakość wody. Takim świadectwem czystości cieszy się większość potoków w dorzeczu Bobru. Sam grzywacz białopłetwy jest pod ścisłą ochroną. Również chronionym gatunkiem, występującym w rzekach Ogrodu Ducha Gór jest strzebla potokowa, zwana niekiedy lalką.

Okresową ochroną objęte są występujące w Bobrze lipienie (od marca do czerwca) oraz pstrągi potokowe (od września do grudnia), choć o te ostatnie znacznie łatwiej jest w mniejszych rzekach regionu. Poza tymi okresami ochronnymi obowiązuje zawołanie: Wędki w dłoń!

O ile Bóbr stanowi dobre łowisko ryb prądolubnych, o tyle głównym celem wypraw wędkarzy preferujących zbiorniki stojące jest dawna żwirownia w Wojanowie (Jez. Bobrownickie) (800m od naszego gospodarstwa), poddawana obecnie rekultywacji. Cierpliwe oczekiwanie na taką rybę może tu zostać wynagrodzone szczupakiem (okres ochronny kończy się 1 maja), karpiem, linem, sandaczem, węgorzem, płocią lub karasiem. Wędkarze cierpliwe wpatrujący się w toń Jeziora Bobrownickiego nie powinni być zaskoczeni widokiem płynącego po dawnej żwirowni... pełnomorskiego jachtu. Zbiornik ten za miejsce próbnych rejsów wybrała sobie stocznia jachtowa z niedalekich Piechowic.

Źródło: http://www.duchgor.org